Jak pracuję?
Decyzja o nawiązaniu współpracy z projektantem nie należy do łatwych. Klienci często mają wątpliwości, czy zupełnie obca osoba zasługuje na zaufanie, aby zaprosić ją do ich własnej, prywatnej przestrzeni, czy jest w stanie spełnić ich oczekiwania, które często są dodatkowo ograniczone ramami finansowymi. Z doświadczenia wiem, że przydatne okazuje się wyjaśnienie, co tak naprawdę robi projektant. Chciałabym, aby proces mojej pracy był dla Państwa przejrzysty i jasny, dlatego stworzyłam krótki przewodnik po naszej wspólnej podróży projektowej. Czego możecie się Państwo spodziewać po zleceniu mi zadania?
Etapy pracy projektanta
Cały proces mojej współpracy z klientami można przedstawić w kilku punktach. Poszczególne etapy mogą się delikatnie od siebie różnić w zależności od stanu wnętrza czy planowanych zmian.
1. Spotkanie
Wszystko zaczyna się od spotkania. Pierwsze z nich ma na celu wzajemne poznanie się – zarówno projektant, jak i klient muszą nawiązać dialog, aby sprawdzić, czy będą potrafili stworzyć wspólnie idealne wnętrze. W czasie rozmowy zapoznaję się z Państwa oczekiwaniami, upodobaniami, stylem życia oraz ogólnymi potrzebami wszystkich mieszkańców projektowanych wnętrz. Najkorzystniej byłoby spotkać się w miejscu, które następnie będzie projektowane lub aranżowane. Jest to szczególnie istotne w przypadku aranżacji małych łazienek, kuchni lub poddasza. Podczas wizyty najczęściej mogę od razu ocenić zakres koniecznych prac, który wynika z rozmieszczenia istniejących instalacji oraz układu konstrukcyjnego, a w przypadku poddasza ograniczenia wynikające z istnienia skosów. Dzięki temu planowanie i projektowanie wnętrza zostaje znacznie usprawnione.
2. Ustalenie ram czasowych i finansowych projektu
Kolejny etap, to ustalenie ram czasowych i finansowych projektu. Każdy dysponuje innym budżetem na wprowadzenie planowanych zmian – z projektantem nawet niewielki zasób portfela może wystarczyć na dokonanie metamorfozy, która całkowicie odmieni dotychczasowy wystrój i charakter wnętrza. Wiem, gdzie znaleźć materiały budowlane oraz materiały wykończeniowe dobrej jakości i za rozsądną cenę. Pozwoli to zaoszczędzić Państwu cenny czas poświęcony na samodzielne poszukiwania i robienie zakupów.
3. Podpisanie umowy
Po ustaleniu wspólnej wizji, zaakceptowaniu warunków finansowych i ram czasowych, w jakich ma być zrealizowany projekt, podpisywana jest umowa na jego wykonanie. Aby jeszcze bardziej ułatwić Państwu przejście przez niełatwy proces wykończenia lub remontu pomieszczeń, proponuję również nadzór nad jego przebiegiem.
4. Inwentaryzacja
Po podpisaniu umowy konieczne jest przeprowadzenie pełnego, dokładnego pomiaru pomieszczeń, czyli tzw. inwentaryzacji. Omawiamy oczekiwania i inspiracje, wymieniamy się spostrzeżeniami. Ustalamy charakter i styl projektowanego wnętrza tak, aby pasował do Państwa upodobań i potrzeb.
5. Projekt koncepcyjny
Na przygotowanie i przedstawienie pierwszych rysunków koncepcyjnych (niezwymiarowanych) w postaci rzutów poszczególnych wnętrz potrzebuję około jednego do dwóch tygodni. Czas ten może oczywiście ulec zmianie i zależy on od indywidualnych ustaleń. Na tym etapie proponuję wstępny zakres materiałowy wykończenia. Dobór sanitariatów, mebli, oświetlenia oraz elementów dekoracyjnych to etap późniejszy.
6. Projekt wykonawczy
Po zaakceptowaniu przez inwestora koncepcji projektu przystępuję do opracowania projektu wykonawczego, w skład którego wchodzą:
I. Arkusze ze zwymiarowanymi i naniesionymi na rzut z góry:
- ściankami działowymi, sufitami obniżonymi, zabudowami wnęk,
- rozmieszczonymi sprzętami i oświetleniem,
- odpływami oraz podejściami wodnymi,
- punktami elektrycznymi - gniazdka, wyłączniki, lampy,
- projektem rozmieszczenia płytek podłogowych,
- opisem funkcjonalnym oraz wytycznymi.
II. Kłady ścian przedstawiające:
- rozmieszczenie sprzętów i sposób oświetlenia wnętrza,
- opis funkcjonalny oraz wytyczne materiałowe,
- sposób ułożenia płytek ściennych.
Forma komunikacji projektanta z klientem podczas opracowywania koncepcji i projektu zależy od preferencji klienta – może to być wymiana mailowa zawierająca rysunki i szkice obrazujące projekt, może to być również kontakt telefoniczny lub bezpośrednie spotkania.
Gotowy projekt wykonawczy jest przekazywany ekipie budowlanej. Jego szczegółowość i profesjonalne wykonanie ułatwi Państwu współpracę z fachowcami i zaoszczędzi dużo czasu oraz energii na tłumaczenie co, gdzie i jak ma zostać wykonane. Oferuję także nadzór nad wdrażaniem projektu, aby wszystkie ustalenia znalazły swoje odzwierciedlenie w aranżowanym mieszkaniu lub domu. Pozwala mi to także na bieżąco modyfikować projekt w przypadku pojawienia się komplikacji. Jeśli jednak sami wolicie Państwo czuwać nad trwającym remontem, gotowy projekt powinien dostarczyć fachowcom niezbędnych odpowiedzi i wskazówek.
Jak widać, współpraca z projektantem jest mało skomplikowanym procesem. Projektant pomaga urzeczywistnić plany i doradza optymalne rozwiązania tak, aby aranżacja mieszkania przebiegła sprawnie i bezproblemowo. Jako projektant, dbam o to, aby współpraca z Państwem konsekwentnie przybliżała osiągnięcie rezultatu, który będzie satysfakcjonujący i sprawi, że projektowane wnętrze stanie się tym wymarzonym.
Zapraszam do współpracy!